SlovenskýMagyarEnglish

Ostatné dokumenty

     

    Postup pri podávaní žiadosti na výrub drevín

    Vlastník, správca alebo nájomca pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi, správcovi alebo nájomcovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.

    1) Na výrub dreviny v katastrálnom území obce Martovce je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody. 

    V zmysle prerozdelenia kompetencií je ním: 

    Obec Martovce v intraviláne Obce Martovce,

    Okresný úrad Komárno – odbor starostlivosti o životné prostredie​​​​​​ v extraviláne obce Martovce.

    Odôvodneným prípadom na vydanie súhlasu na výrub dreviny je najmä preukázanie:

    • zlého zdravotného stavu dreviny, z ktorého hľadiska má drevina malú pravdepodobnosť prežitia
    • nevhodných hygienických podmienok v bytových a nebytových priestoroch
    • narušenia stability stavby koreňovým systémom dreviny

    Zverejňovanie informácií o začatí správneho konania

    Správne konania Obce Martovce, v ktorých môžu byť dotknuté záujmy ochrany prírody a krajiny sú zverejňované na webovom sídle obce podľa § 82 ods. 7 zákona 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny.

    2) Náležitosti žiadosti sú uvedené v § 22 ods. 8 vyhlášky MŽP SR č. 170/2021 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov

    3) Správny poplatok za vydanie rozhodnutia je pre fyzické osoby 10,00 € a pre podnikateľov alebo právnické osoby 100,00,- € (viď.  zákon č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, X. časť položka 160). Oslobodenie od platenia správneho poplatku vo veci vydania súhlasu na výrub je uvedené v zákone o správnych poplatkoch.

    4)  Ak je povoľujúcim orgánom obec poplatok sa uhrádza v hotovosti do pokladne obce, alebo prevodom na účet v banke.  

    5) Doba vybavenia je v súlade s právnymi predpismi 30 dní od podania žiadosti.  

    6) Uvedené sa vzťahuje na podanie žiadosti na vydanie súhlasu na výrub drevín (strom alebo ker) rastúcich mimo lesa t. j. drevinu rastúcu mimo lesný pôdny fond. Taktiež sa vyššie uvedené nevzťahuje na dreviny rastúce v osobitne chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany. Tu je rúbať dreviny zakázané [§ 15 ods. 1, písm. e) zákona o ochrane prírody a krajiny] a na túto sa vyžaduje výnimka. Kedy sa súhlas na výrub drevín nevyžaduje upravuje § 47 ods. 4 zákona o ochrane prírody a krajiny.

    7) Výrub drevín žiadateľ vykoná prednostne v období vegetačného pokoja, to je v termíne od 1.októbra do konca februára.

    V súlade  § 47 ods. 4 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny  v platnom znení sa súhlas na výrub dreviny nevyžaduje  :

    a) na stromy s obvodom kmeňa do 60 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité  porasty s výmerou do 20 m2, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na  pozemkoch, ktoré sú územným plánom obce určené na zastavanie

    • na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 m2, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré nie sú územným plánom obce určené na zastavanie
    • na stromy s obvodom kmeňa do 90 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 200 m2, ak ide o drevinu rastúcu za hranicami zastavaného územia obce

    b)pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich  výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu

    c)pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe  vzniku značnej škody na majetku.

    Pod bezprostredným ohrozením zdravia alebo života človeka alebo pod bezprostrednou hrozbou vzniku značnej škody na majetku sa rozumie taký stav, ktorý je vyvolaný najmä nepredvídateľnou alebo neodvrátiteľnou udalosťou nezávislou od ľudskej vôle, s ktorou sa spájajú následky týkajúce sa ohrozenia zdravia alebo života človeka alebo hrozby vzniku značnej škody na majetku. Ide najmä o úder blesku, povodeň, zemetrasenie, smršť, zosuv pôdy alebo eróziu

    d) ak výrub povolí alebo nariadi orgán štátnej správy podľa osobitných predpisov,

    e) ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť  prírody a krajiny a ak ho vykonáva organizácia ochrany prírody alebo ňou poverený  subjekt
    f) ak orgán ochrany prírody vopred písomne určí, že výrub je preukázateľne nevyhnutný na    zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny,
    g) ak sa výrub vykonáva v súvislosti s odstraňovaním inváznych nepôvodných druhov drevín   uvedených v zoznamoch podľa osobitných predpisov,
    h) ..až... j)..
    k) na krovité porasty, ak rastú vo viniciach,  za účelom výsadby nového viniča,

    l) na krovité porasty, ak rastú na svahom tvorenom medziradí ovocných sadov alebo viníc (ďalej len  „terasový stupeň“).

     

    *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *   

    Práva a povinnosti pri ochrane drevín

    Práva a povinnosti pri ochrane drevín – § 47 zákona č. 543/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov:

    1. Ochrana drevín je časťou osobitnej ochrany prírody a krajiny. Zakazuje sa poškodzovať a ničiť dreviny.
    2. Vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, ošetrovať a udržiavať. Pri poškodení alebo výskyte nákazy dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi (správcovi, nájomcovi) pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.
    3. Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody, ak tento zákon neustanovuje inak. Súhlas na výrub dreviny sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu, ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy, pozemku, na ktorom rastie drevina, ak žiadateľom nie je vlastník, správca alebo nájomca a po vyznačení výrubu dreviny určenej na výrub.
    4. Súhlas na výrub sa nevyžaduje:
      1. Na stromy s obvodom kmeňa do 60 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou a súvislé krovité porasty v zastavanom území obce s výmerou do 20 m2, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré sú územným plánom obce určené na zastavanie, na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 m2, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré nie sú územným plánom obce určené na zastavanie, na stromy s obvodom kmeňa do 90 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 200 m2, ak ide o drevinu rastúcu za hranicami zastavaného územia obce.
      2. Pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu.
      3. Pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku.
      4. Ak výrub povolí alebo nariadi orgán štátnej správy podľa osobitných predpisov.
      5. Ak je výrub preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny a ak ho vykonáva alebo obstaráva organizácia ochrany prírody alebo ňou poverený subjekt.
      6. Ak orgán ochrany prírody vopred písomne určí, že výrub je preukázateľne nevyhnutný na zabezpečenie starostlivosti o osobitne chránenú časť prírody a krajiny.
      7. Ak sa výrub vykonáva v súvislosti s odstraňovaním inváznych nepôvodných druhov drevín uvedených v zozname podľa osobitných predpisov.
      8. Na porasty rýchlorastúcich drevín založené na poľnohospodárskej pôde v súlade s osobitným predpisom a plantáže vianočných stromčekov a okrasných drevín.
      9. Na územiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany, kde je výrub zakázaný.
      10. Ak sa výrub uskutočňuje v súvislosti s plnením úloh obrany štátu vo vojenských obvodoch a územiach potrebných na zabezpečenie úloh obrany štátu alebo slúžiacich na zabezpečenie obrany štátu, ktoré spravuje ministerstvo obrany alebo právnická osoba v jeho zakladateľskej pôsobnosti.
      11. Na krovité porasty, ak rastú vo viniciach, so zámerom výsadby nového viniča.
      12. Na krovité porasty, ak rastú na svahom tvorenom medziradí ovocných sadov alebo viníc (ďalej len „terasový stupeň“).
    5. Ustanovenie odseku 4 písm. a) sa nepoužije, ak drevina rastie na cintorínoch, v zastavanom území obce na miestach voľne prístupných verejnosti alebo ako solitér, stromoradie, súčasť aleje alebo remízy.
    6. Ten, kto z dôvodov uvedených v odseku 4 písm. b) a c) drevinu vyrúbal, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť a zároveň preukázať splnenie podmienok na výrub drevín orgánu ochrany prírody najneskôr do piatich dní od uskutočnenia výrubu. Lehotu na výsadbu nových ovocných drevín podľa ods. 4 písm. b) môže orgán ochrany prírody na základe odôvodnenej žiadosti podanej pred uplynutím stanovenej lehoty predĺžiť, najviac však o šesť mesiacov.
    7. Ustanovenie odseku 3 sa nevzťahuje na výrub dreviny, ak je ho nevyhnutné vykonať z dôvodov osobitných predpisov. Ten, kto chce vykonať takýto výrub, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť orgánu ochrany prírody pred plánovaným uskutočnením výrubu. Orgán ochrany prírody je povinný zverejniť oznámenie na svojom webovom sídle, a to najneskôr do troch pracovných dní od doručenia oznámenia.
    8. Orgán ochrany prírody v lehote 15 pracovných dní od doručenia oznámenia podľa odseku 7:
      1. vydá súhlasné stanovisko k oznámeniu výrubu,
      2. výrub obmedzí alebo zakáže, alebo určí podmienky jeho uskutočnenia, ak si to vyžadujú záujmy ochrany prírody a krajiny, alebo
      3. upozorní oznamovateľa výrubu, že nepodlieha oznamovacej povinnosti, ak zistí, že nejde o výrub podľa odseku 7.
    9. Výrub drevín podľa odseku 7 možno vykonať len na základe súhlasného stanoviska orgánu ochrany prírody podľa odseku 8 písm. a) alebo v rozsahu obmedzenia alebo podmienok uskutočnenia výrubu podľa odseku 8 písm. b), to neplatí, ak orgán vydá upozornenie podľa odseku 8 písm. c).
    10. Ten, kto chce v súlade s odsekom 4 písm. a) vyrúbať drevinu, ktorá rastie na území s druhým alebo tretím stupňom ochrany, je povinný túto skutočnosť písomne oznámiť orgánu ochrany prírody pred plánovaným uskutočnením výrubu. Orgán ochrany prírody v lehote do 15 pracovných dní od doručenia tohto oznámenia môže stanoviskom činnosť obmedziť, zakázať alebo určiť podmienky jej vykonania, ak to vyžaduje záujem ochrany prírody a krajiny. Ak orgán ochrany prírody v ustanovenej lehote stanovisko nevydá, považuje sa za súhlasné.
    11. Výrub dreviny podľa odseku 3 možno vykonať len po vyznačení výrubu dreviny a po právoplatnosti súhlasu orgánu ochrany prírody, ktorým je vykonávateľ výrubu povinný sa na požiadanie preukázať.
    12. Prepravca alebo nákupca dreva je povinný na požiadanie príslušníkov Policajného zboru, orgánov ochrany prírody alebo členov stráže prírody preukázať pôvod prepravovaného dreva súhlasom podľa odseku 3.
    13. Podrobnosti o ochrane, ošetrovaní a udržiavaní drevín, o podmienkach vydávania súhlasu na výrub drevín, o náležitostiach oznámenia podľa odseku 7 a spôsob vyznačovania výrubu drevín ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.

     

    Zóny chránených území

    1. Chánené územia možno na základe stavu biotopov členiť najviac na 4 zóny,  je to potrebné na zabezpečenie staeostlivosti o ne.
    2. Zóny sa vymedzujú spravidla ako celistvé časti chráneného územia podľa povahy prírodných hodnôt v nich, pôvodnosti ekosystémov, miery zásahu ľudskou činnosťou a využívania územia človekom tak, aby piaty stupeň ochrany bol určený v zóne A, štvrtý stupeň ochrany v zóne B, tretí stupeň ochrany v zóne C a druhý stupeň ochrany v zóne D.
    3. Zóny podľa odseku 2 možno členiť na podzóny, ak sa v rámci zóny nachádzajú časti chráneného územia s rôznym spôsobom starostlivosti alebo cieľom ochrany.
    4. V prípade národných parkov sa:
      1. Zóna A ustanoví najmä na časti územia s prevahou prirodzených ekosystémov alebo človekom málo pozmenených ekosystémov, kde je cieľom zachovať v nich nerušený priebeh prírodných procesov, zóna A sa spravidla ustanoví najmenej na polovicu územia národného parku.
      2. Zóna B ustanoví najmä na časti územia s prevahou človekom čiastočne pozmenených ekosystémov, kde je cieľom dosiahnuť stav, ktorý zodpovedá prirodzeným ekosystémom, zóna B sa spravidla ustanoví tak, aby spolu so zónou A boli vymedzené najmenej na troch štvrtinách územia národného parku.
      3. Zóna C ustanoví na časti územia s prevahou človekom významne pozmenených ekosystémov, kde cieľom je zachovať alebo postupne zlepšiť stav ekosystémov významných z hľadiska biologickej rozmanitosti, ktorých existencia je podmienená činnosťou človeka, alebo obnoviť prírode blízke ekosystémy.
      4. Zóna D ustanoví, ak je to potrebné z dôvodu zabezpečenia celistvosti územia národného parku, na časti územia so zastavanými plochami alebo plochami významne pozmenenými činnosťou človeka, ktoré sú určené na trvalé využívanie človekom. 

     

    Chránené stromy

    Kultúrne, vedecky, ekologicky, krajinotvorne alebo esteticky mimoriadne významné stromy alebo ich skupiny vrátane stromoradí môže vláda nariadením vyhlásiť za chránené stromy. Za chránené stromy možno vyhlásiť aj stromy rastúce na lesnom pôdnom fonde. Chránené stromy sa považujú za chránený objektNa výrub a spôsob ošetrovania cháneného stromu sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody.

    Projekt ochrany chráneného stromu sa vypracuje ako podklad na vyhlásenie a zmenu ochrany chráneného stromu a jeho ochranného pásma. Obsah projektu ochrany chráneného stromu je uvedený v prílohe č. 29 vyhlášky č. 170/2021 Z. z.

    Dokument starostlivosti o dreviny poskytuje prehľad o rozmiestnení, stave, kvalite a ekologickom, krajinotvornom, estetickom a kultúrno-historickom význame drevín v katastrálnom území obce, obsahuje návrhy na starostlivosť o dreviny a umiestnenie výsadby drevín v katastrálnom území obce a je podkladom na rozhodovanie orgánov ochrany prírody. Obsah dokumentu starostlivosti o dreviny je uvedený v prílohe č. 30 vyhlášky č. 170/2021 Z. z.

     

    Náležitosti žiadosti o vydanie súhlasu na výrub drevín:

    Žiadosť o vydanie súhlasu na výrub drevín podľa § 22 ods. 8 vyhlášky č. 170/2021 Z. z. obsahuje:

    1. meno, priezvisko a trvalý pobyt žiadateľa (ak ide o fyzickú osobu) alebo názov, alebo obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania žiadateľa,
    2. označenie katastrálneho územia a pozemku, na ktorom drevina rastie, číslo parcely katastra nehnuteľností, katastrálnu mapu alebo iný doklad umožňujúci identifikáciu dreviny v teréne,
    3. súhlas vlastníka, správcu, prípadne nájomcu (ak mu takéto oprávnenie vyplýva z nájomnej zmluvy) pozemku, na ktorom drevina rastie, ak žiadateľ nie je jeho vlastníkom (správcom, nájomcom), a doklad preukazujúci vlastníctvo alebo iný právny vzťah k pozemku, na ktorom drevina rastie,
    4. špecifikáciu dreviny, ktorá sa má vyrúbať:
      • druh,
      • počet,
      • zdravotný stav,
      • obvod kmeňa meraný vo výške 130 cm nad zemou alebo tesne pod miestom jeho rozkonárenia, ak túto výšku nedosahuje, alebo výmeru krovitého porastu, odôvodnenie žiadosti o vydanie súhlasu na výrub drevín.

    *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  

     

     

     

     
     
     
     

      Žiadosti v zmysle nového stavebného zákona č. 25/2025 Z.z.

       

      Zoznam správnych poplatkov

        Vážený občan, v našej obci prebieha tvorba Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja („PHSR“) na roky 2014-2023. V záujme všetkých obyvateľov obce je, aby sa do tvorby tohto strategického rozvojového dokumentu zapojilo čo najviac občanov. Preto Vás prosíme o vyplnenie tohto krátkeho dotazníka, v ktorom môžete vyjadriť svoj názor, napísať svoje pripomienky, návrhy k plánu budúceho rozvoja obce s cieľom zlepšenia kvality života v našej obci.Dotazník môžete vyplniť TU: http://goo.gl/forms/NOVdCfiHHI

        Dotazník